Што е колаген и каде го има?

Колагенот е состојка направена од долги ланци амино киселини, исто како и сите останати протеини. Тој е најзастапен од сите протеини во нашето тело: го има во сите сврзни ткива, мускулите, коските, кожата, дигестивниот тракт и др.Аминокиселините од кои што е направен не се создаваат во телото, туку мора да се внесуваат преку исхраната.

Покрај тоа што го подобрува здравјето и изгледот на кожата и косата, хидролизираниот колаген (оној во лесно сварлива форма) нуди повеќе здравствени придобивки така што ги намалува воспалувањата, допринесува за подобра дигестија на храната, па дури ја редуцира и болката во зглобовите.

Премногу изложување на сончева светлина, зголемена телесна тежина, дрогите и алкохолот го потиснуваат природното производство на колаген во телото. Поради тоа од огромна важност е да се храниме здраво и балансирано, да сме постојано хидрирани и што е можно повеќе да го лимитираме стресот за да се зголеми неговото производство.Наједноставен начин природно да се зголеми продукцијата на колаген и да се консумира храна богата со витаминот Ц и антиоксиданси како што се овошјата и зеленчуците со силни бои, како и зелените лиснати зеленчуци.

Дополнителна опција е колагенот во форма на суплементи, кои обично се во форма на прашок и лесно можат да се додадат во супи, смутија и останати пијалаци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби