Храна која помага во согорувањето маснотии во зима

Зимата обично се поврзува со силна и калорична храна со која претежно „фрламе“ по некое килце на нас, но постои и храна која ја има во тој период, а помага во слабеењето.

1) Темно чоколадоТемното чоколадо содржи две состојки кои го забрзуваат метаболизмот: кофеин и антиоксидансот катехин.

2) Сладок компир

Овие компири се одличен избор на влакна, кои помагаат да се чувствуваме сити и помагаат во согорувањето на калориите со тоа што го активираат дигестивниот систем. Тие исто така содржат хормон кој помага при регулирањето на шеќерот во крвта.

3) ЦиметОвој зачин ја забавува дигестијата, го регулира шеќерот во крвта и го забрзува метаболизмот.

4) Круши

Крушите, како и јаболката, содржат пектин кој се сврзува со водата и ја лимитира количината на маснотии кои телото ги апсорбира.

5) Мисирка

Мисирка е исклучително богата со протеин, кој заситува и на организмот му е потребна енергија за да го свари – што резултира со забрзан и поефективен метаболизам.

6) Грејпфрут

Грејпфрутот е одличен извор на растворливи влакна, покрај мноштвото витамини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби