Dave’s Kitchen: Меки и сочни бомбици со вкус на ванила

За оваа недела имаме мошне вкусен рецепт што ќе му се допадне на целото семејство.Потребни состојки :

  • 400 мл. млеко
  • 1 пудинг од ванила
  • 100 гр. шеќер
  • 100 гр. бела чоколада
  • 300 гр. мелени бисквити (за да ја погодите густината ако е потребно додадете уште 50 гр. мелени бисквити. )
  • Кокос, мелени јатки и рендано чоколадо за превалкување

Начин на подготовка:

Сварете го пудингот со шеќерот и почекајте да се згусне. Тргнете на страна и додадете го белото чоколадо. Промешајте и покријте со хартија за свежа храна за да не се формира кора. Кога комплетно ќе се излади додадете ги мелените бисквити и добро изработете ја смесата за да биде обработлива за да формирате бомбици. Формираните бомбици извалкајте ги во кокос, мелени јатки и рендано чоколадо.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби