Dave’s Kitchen: Домашна супа од домати

Есента веќе пристигна, а на нас ни преостанува да и кажеме добредојде со оваа превкусна супа од домати.

Одличен начин како да се загреете во текот на студените денови кои доаѓаат. Оваа супа од домати е посна, одлична за вегани и вегетаријанци.Еве како да ја подготвите.

Потребни состојки:

  • 4 домати јабучари

  • 3 пиперки ајварки

  • 3 чешниња лук

  • 2 мали главици кромид

  • Сол и мелен црн пипер

  • Маслиново масло

  • 500 мл. вода

  • 1 посна коцка за супа

Начин на подготовка:

Во тавче за печење најпрво ставете ги доматите исечени на половина, чешнињата лук и пиперките исечени на парчиња да се испечат околу 30 минути на 200 степени, загреана рерна.

Во тенџере на оган ставете малку маслиново масло и запржете го кромидот исечкан на покрупни парчиња. Откако ќе се испечат доматите, пиперките и лукот додадете ги во тенџерете со запржениот кромид. Додадете ја водата и коцката посна супа. Посолете по вкус и додадете мелен црн пипер по вкус. Оставете течноста да дојде до точка на вриење и тогаш префрлете ја во блендер целата смеса или ако имате помал блендер, блендирајте на два три пати. Изблендираната супа вратете ја во тенџере и оставете да се крчка околу 10 минути.

Сервирајте со неколку капки маслиново масло, свеж босилек и две стапчиња грисини.

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби