Dave’s Kitchen: Двојно печени бискоти за максимално задоволство

Една од најдобрите комбинации кои ќе ви го разубават денот се шолја топло кафе и вкусни Италијански бискоти двојно печени за максимално задоволство.Потребни состојки :

 • 300 гр. брашно
 • 1 пакетче прашок за печиво
 • 200 гр. шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 120 мл. растопен путер
 • 3 јајца
 • 150 гр. лешници
 • 150 гр. бадеми
 • Кора од 1 портокал

Начин на подготовка:

Замесете меко тесто од сите овие состојки и поделете го на два дела. Секој дел формирајте го како векна и ставете го на тавче обложено со хартија за печење.

Печете ги векните во загреана рерна на 160 степени околу 25-30 минути. Изладете ги 5-10 минути и пресечете ги бискотите на парчиња и ставете ги на тава обложена со хартија и печете уште 10 -15 минути. Сервирајте со шолја кафе.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби