Dave’s Kitchen: Лиснат ролат за секоја прилика

Брз рецепт што ќе ве спаси во сите оние ситуации кога ви се најавиле гости, а немате време да приготвите нешто за нив. За помалку од половина час ќе имате готово и превкусно мезе, кое ќе им се допадне на сите.Потребни состојки:

  • 250 гр. лиснато тесто
  • 2 лажици кисела павлака
  • 1 лажичка шарена сол
  • 100 гр. шунка
  • 100 гр. кашкавал
  • Свеж магдонос исечкан ситно
  • Растопен путер
  • Сусам

Начин на подготовка:

Расукајте го лиснатото тесто на работна површина со дебелина од 2-3 мм. Премачајте го со кисела павлака и нарусете шарена сол и малку бибер. Наредете ги шунката и кашкавалот и нарусете свежо исечкан магдонос. Превиткајте го лиснатото тесто во ролат и префрлете го ролатот во тавче за печење обложено со хартија. Со ножици пресечете парчиња под агол од 45 степени, но не сечејќи ги до крај. Наместете ги едно парче лево, друго десно. Премачкајте ги парчињата со растопен путер и нарусете сусам.

Печете во загреана рерна на 190 степени околу 20 минути.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби