Dave`s Kitchen: Крем супа од тиква

Постојат најразлични рецепти каде што може да ја искористите тиквата како главна состојка. Оваа недела со Dave’s Kitchen ви ја споделуваме неговата верзија на омилената крем супа од тиква.Потребни состојки:

 • 800 гр излупена тиква и отстранета од семките
 • 1 средна главица кромид, ситно исечкана
 • 1 среден компир,излупен и исечкан на коцки
 • 1 морков, излупен и исечкан на коцки
 • 2-3 чешниња лук, ситно исечкани
 • 2 л пилешка или зеленчукова супа
 • Сол и мелен црн пипер по вкус
 • 100 мл неутрална павлака
 • 3 лажици маслиново масло + екстра за декорација
 • Неколку лажици кисела павлака за декорација
 • Ситно исечкан магдонос за декорацијаПрочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби