Храна која е лоша и нездрава за бебињата

На бебињата не им се потребни многу калории, но им требаат хранливи материи и здрави состојки. Сепак, некои намирници кои обично им се нудат на бебињата во основа се целосно безвредни и нездрави.Тоа, обично, е храна богата со калории, шеќер или сол и сиромашна со хранливи материи. Овој нутритивен дефицит може дури и да му штети на развојот на новороденчето, смета Кристин Гербштат, докторка од американската Академија за исхрана и диететика.

Таа пред сѐ, препорачува да се избегнува цврста храна. Тврдата, леплива, крупна, лизгава храна не е безбедна за малите деца, бидејќи може да доведе и до задушување. Тука се земаат предвид виршли, колбаси, поголеми парчиња месо и сирење, грозје, пуканки, голем сиров зеленчук, цели ореви, лешници, бадеми…

Според едно истражување од 2008 година, на некои бебиња им се даваат безалкохолни пијалаци секој ден – па дури и газирани сокови. Според стручните лица, газираните пијалаци не содржат апсолутно никакви хранливи материи, а конзумирањето значи помалку храна што му е навистина потребна на малото тело во развој. Исто така, овие сокови содржат многу шеќер, што може да предизвика расипување на забите и други здравствени проблеми.

Друг научен труд покажува дека околу 14 отсто од девет месечните деца јадат помфрит најмалку еднаш неделно. Тој број се зголемува на над 40 отсто кај 12-месечните деца. Тоа значи многу маснотии, шеќер, сол и калории и многу малку здрави хранливи материи.Најдобро подготвената храна за бебиња е едноставна, има малку состојки, без додавање сол, шеќер или модифициран скроб. Здрав десерт погоден за деца е на пример – печено, пасирано јаболко со малку цимет.

Користењето сок за засладување на храната, исто така, не е добра идеја. Шеќерите во сокот можат да го забрзаат варењето на храната, попречувајќи ја способноста на телото на бебето правилно да ги апсорбира хранливите материи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби