Житарките и ароматизираниот јогурт предизвикуваат скок на шеќерот во крвта

Навлегувањето во сложените врски меѓу шеќерот во крвта и зголемувањето на телесната тежина открива многу за изборот во исхраната и неочекуваните влијанија од две навидум безопасни намирници, пишува порталот „She find”. Имено, според Мишел Саари, стручњак во проектот „Ehealth”, ароматизираниот јогурт и житарките се тие што не се препорачуваат за лица со проблеми со шеќерот во крвта.- Многу житарки означени како здрави, вклучително и оние со додадено овошје или ароми, содржат 10 - 20 грама шеќер и 200 - 300 калории по порција. Додадените шеќери и ниската содржина на влакна во житарките може да предизвикаат брз скок на шеќерот во крвта и поголем вкупен внос на калории, вели тој.

Ароматизираните јогурти со вкус, без маснотии, коишто често се сметаат за здрав избор на храна, всушност може да придонесат за високо ниво на шеќер и зголемување на телесната тежина. Иако овие јогурти содржат „малку маснотии“, според описот на пакувањето, честопати вкусот се подобрува со додавање одредени количини шеќер.

Високата содржина на шеќер, во комбинација со отсуството на маснотии, може да доведе до брз скок на шеќерот во крвта, предизвикувајќи одговор на инсулин што е потребен за складирањето на маснотиите. Покрај тоа, недостатокот од маснотии може да ја загрози ситоста, што води кон прејадување.

Говорејќи за житарките, тие се означени како „здрав“ и хранлив појадок. Новите сознанија, сепак, велат дека и овој лесен оброк може да придонесе за скок на шеќерот во крвта и можно зголемување на телесната тежина, поради скриените шеќери и рафинирани јагленохидрати. Тие може да доведат до брзо зголемување на нивото на гликоза. Овој скок предизвикува инсулински одговор кој со текот на времето може да придонесе за зголемување на телесната тежина и отпорност на инсулин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби