Три грешки што ги правиме во кариерата и животот

Во борбата по парите сите знаеме да направиме по некоја грешка, па ретко кој самоуверено настапува кога станува збор за неговата кариера.

Некои истражувања потврдуваат дека 50% од луѓето ја прифаќаат првата понуда која ќе им се понуди, не интересирајќи се за новите можност кои се пред нив.

Оваа бројка е поголема кај луѓето кои се на возраст под 35 години и кои не се искусни во преговарањето.

Животот е тука да нè научи кој е правилниот избор за нас и во кој момент треба да го зграбиме.

1. Луѓето не сакаат да чекаатВо една студија на мали дечиња им било понудено благо колаче и им било речено дека можат да го имаат сега или да почекаат 15-тина минути. Сите од нив се побуниле и си го сакале своето колаче веднаш.

Резултатите од студијата сугерираат на тоа дека уште од мали нозе повеќе сакаме да ги земеме нештата од прва, отколку малку да почекаме. Нашата вродена импулсивност  неретко може да нè неведе да направиме грешка во моменталното донесување на одлуки.

2. Погрешна мотивација

Честопати луѓето знаат да претеруваат во своите очекувања. Поставуваат нереални цели за краток временски период и делуваат во погрешен тајминг.

Пред да се започне некоја работа потребно е да се знае главниот мотив и да се постават следните прашања: „Дали со оваа работа ќе постигнам нешто?“ или „Дали верувам  во себе?“ Иако овие прашања се многу едноставни често многу луѓе не знаат да одговорат на нив.

3. Ништо не е залудноНајпрво морате да знаете што сакате и зашто го правите тоа. Никогаш не жалете за месеците или годините додека инвестирате во себе.

На тој начин станувате посигурна деловна личност која знае да каже не и да ја одбере правилната понуда.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му пишува на Хасо братот Мујо од Америка:"Брате Хасо, време е да им поделиш па луѓето оружје."
Кога прочитал Хасо се исплашил и го однел ппсмото во милиција.
Кога го прочитале...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
18 февруари 2013 (МИА)
1405.- Во текот на инвазијата која ја предводеше...
1455.- Умре италијанскиот сликар Фра Анџелико,...
1516.- Родена е англиската кралица Мери Прва...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби