Совети за убавина по рецептот на Марија Антоанета

Нема кој не знае за големата убавина на кралицата на Франција, Марија Антоанета. Сепак постојат неколку вековни тајни кои таа ги применувала со цел да го одржува својот блескав тен, нежна кожа и да ги прикрие своите недостатоци.За убавината на нејзиното лице Марија го користела  изметот од гулаб, бидејќи и ја омекнувал кожата. Интересно е што кралицата своите маски за негување на кожата ги создавала сосем сама.

Маската која ја користела за свеж и блескав тен, а и ден денес е позната во Франција,  ја подготвувала со две лажички коњак, кој ја подобрувал циркулацијата, 1/3 чаша млеко во прав кое помагало за обновување на клетките и една белка од јајце помешана со сок од лимон,  која помага за осветлување на кожата.

На сите им е позната сцената од филмот на Софија Копола каде Кирстен Данст во улога на Марија Антоанета често знае да се капе, па дури и во несоодветно време. 

Всушност се смета дека и во реалниот живот Мадам Антоан често знаела да се опушти преку капење во бања чија вода содржела кикирики, слатки бадеми и ореви кои имале за цел да направат ексфолиација на нејзината кожа.Најдоброто оружје на еден човек е неговиот мирис. Марија Антоанета била толку опседната со нејзиниот мирис што побарала од нејзиниот француски парфимер Жан-Луј Фаржеон да создаде уникатни мириси од ружа, јасмин и мешавина од бергамот кои ги чувала само за себе.

Освен тоа таа сметала дека мирисите на тубероза, свежо цвеќе и цветот на портокал имаат уникатна мирисна нота.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби