4 лоши навики кои можат да се искоренат со пешачење

Водењето на здрав живот не е само држење диети и разни трендови во вежбањето, туку се работи за посветеност на тој стил на живот. Редовното пешачење има многу повеќе здравствени придобивки отколку само слабеење, бидејќи кога кон телото се однесувате добро, шансите да елиминирате некои негативни рутини се зголемуваат. Еве кои 4 лоши навики можете да ги искорените со пешачење:

1) Зависност од смартфонНови истражувања покажуваат дека луѓето се сè позависни од нивните телефони, што може сериозно да му наштети на мозокот. Доколку сакате да го намалите времето кое го поминувате гледајќи во екранот на вашиот смартфон, пешачењето е одлично решение за тоа.

Следниот пат кога ќе имате 15 минути вишок, наместо да скролувате низ Facebook или Instagram, истите искористете ги да отидете на прошетка.

2) ПушењеСекој пат кога ќе посегнете по цигара, излезете на прошетка. Со тоа постои шанса да развиете нова навика која ќе ја замени старата.

3) ПрејадувањеДоколку ги регулирате големините на порциите, може да се случи да огладните бргу после оброкот. Следниот пат кога така ќе се чувствувате, испијте чашка вода и прошетајте – оттргнувањето на мислите од храната и фокусирање на друга активност ќе придонесе да не сакате да јадете ништо кога ќе се вратите.

4) СамоизолацијаЛесно е да ги поминувате деновите гледајќи филмови, серии, или „дремејќи“ на социјалните мрежи, но доколку се пролонгира тоа може да предизвика чувство на осаменост, анксиозност и депресија. Шетањето со пријатели, па дури и сами опкружени со група луѓе добро ќе влијае на вашето физичко, но и ментално здравје.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Три најголеми студентски лаги:
-утре почнувам да учам
-соблечи се, не ти правам ништо
-позајми ми 200 ден ти ги враќам во вторник
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1492. - Христофер Колумбо, откривајќи ја Америка,...
1532.- Шпанскиот конквистадор Писаро, само со...
1577. - Сер Франсис Дрејк, англиски гусар,...
1630. - Во Регенбург умре Јохам Кеплер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби