9 придобивки од зелениот чај

Зелениот чај датира уште од времето на античка Кина, а последните години популарноста му е нарасната поради тоа што сè повеќе луѓе стануваат свесни за неговите бројни здравствени придобивки како што се:

1) Ја зголемува енергијата

Студии покажале дека атлети кои пиеле 4 шолји зелен чај дневно во период од 12 недели имале подобрена издржливост.

2) Антиоксидансите во него го намалуваат ризикот од разни канцери

Зелениот чај содржи катехин антиоксиданси и полифеноли и ги заштитува клетките од оштетувања од слободните радикали, а спречува и растење на тумори.

3) Го забрзува топењето на маснотиите

Овој чај го забрзува метаболизмот и влијае на хормоните на позитивен начин, резултирајќи со топење поголема количина маснотии за да се искористат како енергија.

4) Помага за превенција од Алцхајмеровата болест

Студии покажале дека слободните радикали можат да влијаат на развивање на Алцхајмеровата болест, а нив ги уништуваат полифенолите од чајот.

5) Го подобрува здравјето на забите

Зелениот чај е антимикробна формулација богата со антиоксиданси кои го спречуваат лошиот здив, ги редуцираат оштетувањата во забите и го подобруваат здравјето на непцата.

6) Го намалува ризикот од тип 2 дијабетес

Зелениот чај помага да се сензибилизираат клетките за да подобро го метаболизираат шеќерот, а јапонска студија покажала дека оние кои пиеле 6 или повеќе шолји дневно имале 33% помали шанси за развивање на тип 2 дијабетес, во споредба со оние кои пиеле 1 шолја или помалце.

7) Го подобрува изгледот на косата

Електроните во зелениот чај помагаат за подобар сјај на косата, а може да го корситите и за нејзино плакнење.

8) Ги олеснува алергиитеИстражувачи откриле дека EGCG (Епигалокатехин галат) во чајот ги блокира рецепторите кои се познати по тоа што предизвикуваат алергии.

9) Го зголемува либидото

Кофеинот, гинсенгот и Л-теанинот се познати по тоа што го зголемуваат женското либидо, а сето тоа го содржи зелениот чај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби