Мал број жени може да ги препознаат овие симптоми на рак на јајници

Често болката во стомакот, подуеноста и честото мокрење ги сметаме како показатели на други болести, но не ги поврзуваме со она најлошото, рак на јајници.

Истражувањата покажаа дека само една на илјада жени знае дека честото мокрење е токму еден од симптомите на подмолната болест на 21-от век.

Четири од пет жени не знаат дека и болката во стомакот често е предизвикана од оваа болест, а само една петина од нив знаат дека подуеноста е знак дека нешто не е во ред со нивното тело.

Второто истражување во однос на ова покажа дека дури 43% од испитаничките требало само почесто да посетуваат гинеколог како би ги избегнале понатамошните тестирања, а 46% биле пратени на тестирање од други болести, но не и на рак.

За жал, прегледот на цервиксот не е доволен за да се открие дека имате рак на јајници.
Потребно е да се подигне свеста на секоја жена за да научи да ги препознае симптомите на можните болести, но и за прегледите кои се од големо значење за неа.  При рано откривање оваа болест може да биде излечива.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мажот и го подметнува весникот под нос на жената:
-Прочитај ја оваа статија за рибите, мила.
-Зошто?
-Од нив би можела да научиш како се молчи.
-Прво ти од нив научи како се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1527.- Во Фиренца умре Николо Макијавели,...
1933.- Во Архангелское, кај Москва, умре Клара...
1936.- По повод организираниот штрајк на...
1963.- САД и Советскиот Сојуз постигнаа спогодба...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби