Како правилно да ја користите водата за време на тренингот

Доколку не сте правилно хидрирани, а вежбате, ризикувате дехидрација, грчење на мускулите, недостаток на енергија и други сериозни здравствени проблеми како топлотен удар, особено за време на топлите летни месеци.

Недоволното пиење вода влијае и на атлетските перформанси, особено во кардио вежбите.

1) Пред вежбањетоПотребно е да сте целосно хидрирани еден час пред да започнете со тренингот, бидејќи на водата и е потребно време да стигне во сите делови на телото на кои им е потребна. Најдобар начин да знаете дали сте го постигнале тоа е проверката на бојата и квантитетот на урината. Доколку таа е обемна и проѕирно-жолта, тоа значи дека сте доволно хидрирани.

Количината на вода зависи од фактори како големината и мускулната маса, па така треба да експериментирате додека не утврдите која количина најдобро функционира за вас. Во спротивно, се препорачуваат околу 240-350ml вода 20 минути пред активноста.

2) За време на вежбањето

За време на вежбањето се препорачува пиење на 150ml вода секои 20 минути, дури и повеќе доколку тренингот е интензивен и е претопло.

3) По вежбањето

Доколку сте навистина загрижени за хидратацијата, добро е да се измерите пред и по тренингот. На тој начин ќе знаете точно која количина на вода сте ја изгубиле од телото.

Се препорачува да се пијат најмалку 475ml течности за секоj 0,5kg изгубена тежина по физичката активност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби