Како кафето влијае на кожата?

Според Др. С. Манџула Џегасоти, извршниот директор и основач на институтот за кожа во Мајами, пиење премногу кафе може да предизвика предвремено збрчкување на кожата и нејзино олабавување.Иако повеќето студии препорачуваат максимум 3 шолји кафе дневно, таа препорачува не повеќе од 2.

Недоволно спиење кое често е предизвикано од голема количина кофеин внесувана преку цел ден, или блиску до времето на легнување, предизвикува зголемена продукција на маснотии на кожата, која ги затвара порите и предизвикува акни.

За заштита на кожата, важна е умереноста. Кафето инаку е одличен извор на антиоксиданси кои ги таргетираат слободните радикали, а кофеинот во неговата оригинална форма нуди заштита од сонцето и ја подобрува циркулацијата. Како резултат на тоа, многу брендови издаваат продукти за убавина чија една од состојките е токму кофеинот.Во скорешна студија,  било заклучено дека кафето може да има заштитен ефект на оние кои ја имаат болеста на кожа наречена розацеа – хронична состојба која резултира со црвено лице, гнојни израстоци и видливи крвни садови на лицето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби