Утринското вежбање корисно за целото тело

Дали е подобро да се вежба наутро или подоцна во денот е една од најчесто дебатираните фитнес теми.

Реално, не постои „најдобро време“ за вежбање и секое си носи  различни придобивки по здравјето. Еве кои се причините и здравствените придобивки од вежбањето рано наутро:

1) Ќе правите подобри и поздрави избори во текот на денот.Кога денот го започнувате работејќи на своето здравје, ќе се стремите да го одржите тоа ниво на здрав живот и во текот на денот.

Доколку, на пример, вежбате во 8 часот наутро, големи се шансите да не сакате резултатите од него да ги „расипете“ со крофни или некој нездрав појадок. Сите вакви мали одлуки кои ќе ги носите во тек на денот ќе резултираат со подобро здравје.

2) Подобро ќе спиетеСпоред некои истражувања, оние кои трчале во 7 часот наутро спиеле подолго, имале подлабоки циклуси на спиење и поминувале 75% повеќе време во нај репаративните фази на спиењето (кога се обновуваат мускулите и целиот организам) во споредба со оние кои вежбале подоцна во денот.

3) Ќе имате понизок крвен притисокЛуѓето со хипертензија, т.е висок крвен притисок, често имаат потреба од лекови за да ја контролираат оваа состојба. Но, тука може да помогне и промената на начинот на живот, како што е вежбањето наутро. За потребите на една студија, биле истражувани партиципанти кои вежбале во 3 различни периоди од денот: 7 наутро, 11 наутро и 7 навечер.

Оние кои вежбале порано го редуцирале крвниот притисок по вежбањето за 10%, а оние кои вежбале во 7 наутро спиеле подобро и имале подолги циклуси на спиење.

4) Ќе ви се подобри расположениетоВежбањето ослободува ендорфини, кои се еден вид на природни ублажувачи на болка во телото. Доколку мозокот „плива“ во нив од рано наутро, во текот на денот ќе се чувствувате пооптимистични и помалку подложни на стрес и анксиозност.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби