Експерти препорачуваат почесто мерење на вага за празниците

Британски професори сметаат дека мерењето на вага двапати седмично како навика за време на божиќните празници, не само што може да не ги зголеми килограмите, туку може да предизвика и слабеење, објави „Дејли мејл“.Истражувањето на универзитетите на Бирмингем и Лафброу опфатило 270 доброволци, главно жени на просечна возраст од 44 години. Тие биле поделени во две групи, при што на првите им препорачале правила за одржување на линијата, а другите ги оставиле да продолжат со вообичаената рутина.

Кај вторите е забележано зголемување на тежината, а првите ослабнале во просек 130 грама, од ноември до јануари.

За празниците, луѓето може да внесат дури 6.000 калории на ден, три пати повеќе од дозволеното.Стручните препораки за испитаниците опфаќале и пешачење и трчање, со цел согорување на калориите. На пример, по испиена чаша греано вино требало да пешачат 33 минути; 100 грама печени компири се трошат со 27 минути пеш или 14 минути трчање…

Натаму, се препорачува исхрана во точно одредено време, без разлика дали тоа ќе биде два или петпати дневно, да се избира храна со помалку масти, да не се заборави движењето – барем 60 до 90 минути умерено пешачење дневно.

Би било корисно и да не се преполнуваат чиниите, да се внесува повеќе зеленчук, а да се намалат алкохолот и соковите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби