Како слушањето музика влијае на вежбањето?

Според науката, вистинскиот вид на музика може да ви го подобри вежбањето влијаејќи на кондицијата и перформансите, помагајќи ви повеќе да уживате во тренингот.Во една канадска студија истражувачите откриле дека кога партиципантите самите одбирале музика која што ја слушале (значи не онаа која свири во теретаната), перформансите и уживањето додека работеле вежби со висок интензитет (HIIT) биле подобрени. Друга студија, пак, открила дека музиката може да помогне со тек на време да се креваат поголеми тежини, а со тоа да се имаат и поголеми придобивки во однос на силата.

За вежби со полесен интензитет како што се џогирањето и други видови на кардио со постојан ритам, музиката предизвикува да се чувствуваме покомфорно и помалку уморно додека вежбаме – со тоа и трчајќи подолго без дополнително да се заморуваме.Слушањето музика, пак, за време на загревањето и вежбањето може да го намали бројот на отчукувања на срцето, што значи и намалување на притисокот за време на вежбањето.

Конечно, има и испитувања кои покажуваат дека музиката влијае и на стресот на телото по тренингот. Во студија било откриено дека музиката влијае на автономниот нервен систем кој е одговорен за одржување на баланс помеѓу симпатичниот и парасимпатичниот нервен систем и слушањето на одреден вид на музика може да генерира побрзо заздравување и редукција на срцевиот стрес по вежбањето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби