Колку долго останува алкохолот во телото?

Основно правило е дека не смее да се вози под влијание на алкохол, но колку точно тој останува во системот? Дали би требало да се грижите околу возењето доколку, на пример, сте пиеле претходната ноќ?Познато е дека алкохолот (во зависност од неговиот вид и количина) може да му наштети на црниот дроб, но многумина не знаат колку многу стрес тој му предизвикува на овој орган по само неколкучасовно пиење.

Главната задача на црниот дроб е да ја филтрира крвта која од дигестивниот тракт се движи до остатокот на телото. Во процесот на обработување на алкохолот кој се консумира, црниот дроб има контакт со токсини кои го замастуваат и предизвикуваат лузни кои потоа можат да го намалат протокот на крв. Тоа пак предизвикува смрт на клетките на црниот дроб, со што се влошува а понекогаш и сопира неговата функција.Секоја индивидуа го метаболизира алкохолот со различна стапка. Кај повеќето, половина пијачка може да се метаболизира за еден час – во контекст на промили на алкохол во крвта, тоа значи дека ако процентот изнесува 0,8% и повеќе не пиете, за два часа тој би требало да се намали на околу 0,5%.

Колку, пак, му е потребно на телото за комплетно да се ослободи од алкохолот? Тој може во крвта да биде детектиран и до 6 часа по пиењето, околу 12-24 часа во здивот, урината и плунката и до 90 дена во влакната од косата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за стандардизација.
322 п.н.е.- Во храмот на боговите Посејдон, на...
1066.- Норманската инвазиска армија на војводата...
1322.- Војската на шкотскиот крал Роберт I силно...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби