Сè што треба да знаете за кинезиолошка лента

Кинезиолошката лента е специјален вид на еластична терапевтска лента која може да се користи за третирање на разни повреди, а истата може да се аплицира на стотици различни начини и да остане на кожата неколку дена.

Оваа лента е различна од обичните спортски летни, бидејќи се развлекува во еден правец (по должината) и служи за подигање на кожата.

Кинезиолошката лента најчесто се користи за третирање на повреди како тендинитис, за намалување на отоците или за подобрување на поддршката на зглобовите по некоја операција.

Многумина веруваат и дека ја подобрува функцијата на мускулите и држењето, доколку се аплицира на одреден начин.

Сè уште се дебатира на кој начин таа го постигнува сето тоа, а единствената работа за која делумно се согласуваат специјалистите е дека ги намалува отоците така што ја подигнува кожата, што овозможува подобра циркулација во таа област.Повеќето истражувања потврдуваат дека кинезиолошката лента помага за третирање на краткотрајни симптоми и најверојатно нема некој поголем долготраен ефект.

Иако е релативно лесна за аплицирање, се препорачува тоа да го прави трениран професионалец од областа на физикалната терапија или во најмал случај да изгледате видео упатство специфично за вашата индивидуална состојба. Причината за тоа е што постојат специфични места каде да започне, а каде да завршува лентата, во која насока да се влече и колку силно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби