Зошто интервалното пешачење е здраво за нашето тело?

Интервалното пешачење – кратки интервали на пешачење со побрзо темпо од вообичаеното, проследени со кратки интервали на пешачење со нормално темпо – може позитивно да влијае на вашето здравје на неколку начини.

1) Помага во слабеењетоСите вежби кои се изведуваат во вакви интервали, вклучувајќи го и пешачењето, согоруваат повеќе калории за време на активноста и го стимулираат метаболизмот во и по периодот на вежбањето.

2) Помага во контрола на тип 2 дијабетес

Во данска студија било откриено дека оние со тип 2 дијабетес кои редовно изведувале интервално пешачење успеале да го намалат нивото на шеќер во крвта, да го намалат холестеролот и да изгубат на тежина.

3) Го подобрува расположението

Ваквите вежби ги стимулираат невротрансмитерите во мозокот како серотонинот и допаминот, кои го балансираат расположението и ја зголемуваат мотивацијата. Скорешна студија покажала дека 15 минути интензивно вежбање дневно го намалува ризикот од депресија за 26%.

4) Го подобрува кардиоваскуларното здравјеВежбите кои побаруваат повеќе од 130 чекори во минута имаат поголем ефект врз здравјето на срцето и го подобруваат артериското здравје.

Најдобро е да се почне со пешачење со среден интензитет, за по неколку недели истиот да се зголеми. Кај пациентите со дијабетес или срцеви проблеми, често се започнува со 15 секунди брзо пешачење, па 15 бавно, а како се зголемува кондицијата, така треба да се зголемуваат и интервалите на 30 секунди, па 1 минута, па 2 минути итн.

За време на брзите интервали, треба да пешачите доволно брзо за да ви е тешко да разговарате, што е околу 130-140 чекори во минута. За време на бавните интервали, бројот на чекори во минута треба да изнесува 100-110 .Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби