Поголема мускулна маса значително го намалува ризикот од дијабетес

Според нова студија, мускулната маса покрај тоа што ги одржува коските силни и ја зголемува мобилноста, може значително да ги намали шансите од развивање на тип 2 дијабетес.Во студијата се вели дела луѓето со средна количина на мускулна маса имале намален ризик од тип 2 дијабетес за 32%, а тие придобивки биле независни од другите видови на фитнес способности како кардиореспираторниот фитнес, како и од животните фактори како пушењето.

Истражувањето вклучило повеќе од 4000 возрасни личности кои немале дијабетес на почетокот на студијата во 1981-ва и кои  партиципирале во тестови на мускулната сила. По 8 години истите тие биле повторно испитани за да се види кои од нив развиле тип 2 дијабетес.Точната количина на мускулна маса потребна за ова не е прецизирана, бидејќи потребни се уште истражувања за да се одреди правилната доза на вежби со отпор кои истата ја зголемуваат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби