Здраво слабеење: Колкава тежина треба да намалите за 1 месец?

Повеќето експерти се сложуваат дека при слабеењето, безбедната тежина која треба да се намали во текот на една недела изнесува максимум помеѓу половина и еден килограм.

Сепак, која тежина е здрава и реална да се намали за еден месец?Кога прв пат се започнува со режим на исхрана наменет за слабеење, најчесто се слабее повеќе од препорачаните 0,5 – 1кг. неделно, но таа тежина скоро никогаш не се истопени масти, туку се работи за ослободување од вишокот вода во организмот.

Причината за тоа е намалувањето на внесот на натриум и исфрлање на процесираната храна од исхраната која содржи и додадени шеќери.

Некои од пациентите на нутриционистичктие експерти губат и до 2-5кг. во првата недела од диетата со намален внес на јаглехидрати и калории, а тој процес подоцна се забавува.

Резултатите секогаш се подобруваат доколку на новиот режим на (здрава) исхрана се додаде и вежбањето, кое го забрзува слабеењето.

Експертите напоменуваат дека секој пат кон посакуваното намалување на тежината е исполнето со платоа и тоа е сосема нормално.

Тие препорачуваат и фокусирање на „победите“ кои не се поврзани со помал број на вагата, како што е повторно „влегување“ во облека која ни била претесна (постигнато со намалување на обемот), кревање на поголема тежина во теретана и сл., со цел да се одржи мотивацијата за време на едно вакво плато, т.е стагнирање во процесот на слабеењето.

Стагнацијата се случува најчесто кога на телото му е потребна некаква промена. Како што тоа се навикнува на помал внес на храна, метаболизмот се прилагодува за да функционира поефикасно – што значи дека телото ќе врши одредени функции со помалку трошење на енергија, согорувајќи помалку калории отколку претходно.

За тоа да се промени, потребно е да се додаде некоја активност на која телото не е навикнато (нова вежба или менување на интензитетот или тежината на постоечкото тренинг, и сл.), а не и дополнително да се ограничи внесот на калории, бидејќи тоа може да има спротивен ефект – телото да навлезе во фаза на гладување и сè што ќе се внесе во него да го складира во масти.

Во поглед на тоа колку килограми е пожелно да се изгубат месечно, не постои финална, „магична“ бројка, бидејќи таа зависи од личност до личност. Исто така, доколку истовремено и се вежба, таа бројка може и да не се менува и покрај тоа што мастите се топат, бидејќи мускулното ткиво е потешко од мастите.

Она што е важно е процесот да не се форсира и да е во рамките на препорачаното, а слабеењето да е одржливо подолг временски период, со цел да се избегне т.н јо-јо ефект кој се јавува кога слабеењето е пребрзо и кога изгубените килограми повторно се враќаат, плус со дополнителна тежина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби