3 придобивки од пиењето топла вода

Пиењето топла вода наутро, откако ќе станете од спиење, и навечер пред да си легнете може да биде мошне корисно за вашето здравје.

Топлата вода освен што ќе ве опушти, влијае врз дигестивниот систем, може да ви ги олесни менструалните болки, а воедно да ви помогне и во регулирањето на тежината. Бидејќи истата нема некој посебен вкус, секогаш можете да ја збогатите со малку свежо исцеден лимон и мед.

1.Ја поттикнува работата на дигестивниот систем и го олеснува слабеењетоНајголемата придобивка од пиењето топла вода се однесува на дигестивниот систем. Таа го забрзува метаболизмот, а со тоа и трошењето на калории. Во прилог следат два напитока со топла вода кои можете да ги приготвите веднаш.

Утрински забрзувач на метаболизмот

  • Чаша топла вода
  • 2 лажици свежо исцеден сок од лимон
  • 1 лажица мед

Овој напиток го забрзува метаболизмот и помага при слабеење, а треба да го испиете наутро, штом се разбудите.

Намалувач на гладот

  • Чаша топла вода
  • 1 лажица цимет
  • 1 лажица мед

Напитокот со цимет и мед го стабилизира нивото на шеќер во крвта, ви дава чувство на ситост и го намалува чувството на глад. Половина од чашата треба да испиете наутро на празен желудник, а останатата половина навечер, после вечерата.

2.Го намалува стресотИстражувањата покажуваат дека топлата вода има влијание врз централниот нервен систем, а воедно и врз намалувањето на стресот во телото. Доколку честопати се чувствувате анксиозно и нервозно, чаша топла вода може за кратко да ви ги смири нервите и да ве опушти.

3.Го спречува предвременото стареење

Пиењето топла вода помага во прочистување на телото од најразлични токсини и ја обновува еластичноста на клетките во кожата. На овој начин, освен тоа што се ослободувате од непотребните материи, водата ви го штити телото од предвремено стареење.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби