Порното е опасно по здравјето

Гледањето филмови за возрасни може да биде штетно и опасно за човековото здравје, сметаат стручните лица. Според нив, порнофилмовите создаваат нереална претстава за сексот.На пример, во нив често се прикажува жесток однос на мажите кон жените, а љубителите на овој жанр можат да развијат и зависност кон овие филмови.

– Сексот е здрав, но порното – не е!, категорично вели сексологот Мајкл Флуд.

Многу од тие филмови ја претставуваат агресијата како нешто нормално во општењето меѓу луѓето.Според здравствениот стручњак Меган Лим, порното може да биде штетно и ако луѓето не располагаат со друг извор на информации за сексот. Многумина гледаат такви филмови уште пред да започнат со својот сексуален живот и за нив, виденото станува битен дел од сексуалниот развој, а потоа и пракса во реалниот живот.

Според Мередит Темпл-Смит, гледањето порно може да доведе до зголемување на незадоволството и фрустрациите околу сопствениот изглед и тело кај некои луѓе. Според неа, порнографијата може да влијае лошо како на оние што гледаат, така и на оние коишто учествуваат во снимањето на сцените.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто плавуша не може да положи возачки испит?
- Секогаш кога инструкторот ќе рече паркирај, таа рипа на задно седиште.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1756.- Во Салцбург е роден Волфганг Амадеус...
1775.- Роден е Вилхелм Шелинг, германски...
1822.- На собрание во Епидаур, грчките востаници...
1823.- Во Лил е роден Едуард Лало, француски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби