Корона пандемијата предизвикува сè повеќе кошмари

Новиот коронавирус буквално им стана кошмар на луѓето, покажуваат резултатите од финското истражување за сонот. Испитаниците на научниците од Универзитетот во Хелсинки, им ги раскажале соништата кои ги имале за време на карантинот, што беше воведен поради пандемијата во првиот дел од годината.Соништата за изгубени пасоши, затворени граници, за голем број луѓе во мали простории и за смртта се повторувале во изјавите на волонтерите. Луѓето кои сонувале ракување и прегратки тоа го доживеале како кршење на правилото за физичка дистанца.

– Соништата обично се приватна работа, но кога опкружувањето брзо се менува за кратко време, изгледа дека многумина имаат исти асоцијации, изјави авторката на студијата, прсихологот Ану-Катарина Песонен.

Една четвртина од учесниците во истражувањето пријавиле почести кошмари отколку пред пандемијата, а една третина од нив почесто се будела во текот на ноќта. Повеќе од половината волонтери спиеле повеќе од вообичаеното, делумно поради тоа штоработеле од дома. Во истражувањето учествуваче 4.000 Финци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто плавуша не може да положи возачки испит?
- Секогаш кога инструкторот ќе рече паркирај, таа рипа на задно седиште.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, затворен е за сообраќај за сите видови на возила од 15.11.2020 до 01.04.2021. РАБОТИ НА ПАТ: ДТГ ЖИКОЛ...
Верски календар
На денешен ден
1756.- Во Салцбург е роден Волфганг Амадеус...
1775.- Роден е Вилхелм Шелинг, германски...
1822.- На собрание во Епидаур, грчките востаници...
1823.- Во Лил е роден Едуард Лало, француски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби