Зошто консумирање на какао е корисно за нашиот организам?

Нутриционистите секогаш препорачувале дека слатките можат да бидат и здрави, но само ако не содржат премногу шеќер или други штетни состојки што го уништуваат имунитетот.

Затоа, какаото е идеална храна за десерт – и со многу придобивки за нашето здравје. Се смета дека тоа е една од најхранливите намирници во светот бидејќи се знае дека има позитивно влијание и на мозокот.Научен труд објавен во списанието „Scientific report“ откри дека антиоксидансот флаванол во какаото кај луѓето – и млади и стари – го одржува крвниот систем, ја подобрува работата на мозокот и мозочните функции.

Истражувачите од англискот Универзитет на Бирмингем и американскиот Универзитетот Урбана-Шампејн во Илиноис (САД), испитувале 18 возрасни мажи на возраст меѓу 18 и 45 години. Покрај полот и возраста, услов за учесниците било да не пушат и да немаат историја на болести на мозок, срце, крвни садови или респираторни заболувања.

Мажите биле поделени во две групи – едните имале задача да консумираат какао богато со флаванол, а другите – преработено какао со многу ниско ниво на флаванол. Самите тие не знаеле какво какао пијат. Два часа по пиењето какао, истражувачите ги замолиле учесниците да вдишат воздух со целосна моќност – којшто содржи пет насто јаглерод диоксид, што е стандарден метод за стимулирање на мускулно-срцевата работа, за да се утврди колку брзо реагира телото.

– Нормална реакција на организмот на јаглерод диоксид, значи да го зголеми протокот на крв во мозокот, внесувајќи повеќе кислород и дозволувајќи му на мозокот да елиминира повеќе јаглерод диоксид. Оние кои пиеја какао со висока концентрација на флаванол, беа во можност да се одбранат од вишокот јаглерод диоксид, односно процесот на оксигенација (зголемен кислород и намален ЦО2) беше многу побрз. Оксигенацијата во оваа група се одвиваше три пати побрзо, објасни д-р Габриеле Гратон – една од авторите на истражувањето.

Групата со повеќе флаванол во какаото, ја надминувала другата група и во нивната способност да решаваат когнитивни тестови, а нивните резултати биле приближно 11 посто подобри.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Отишол Трпе да купи таксени марки во трафика и ја прашува продавачката:
- Имате ли таксени марки од пет денари?
- Да!
- А колку чинат?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1514.- Умре италијанскиот архитект Донато...
1689.- Англискиот кралски пар Вилијам Трети...
1713.- Потпишан е Утрехтскиот мир меѓу...
1755.- Роден е англискиот хирург и палеонтолог...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби