Со домашни лекови против воспалено грло

Имате лоша и мачна болка во грлото, а од некоја причина не можете да одите на доктор? Обидете се некои од следните домашни рецепти кои гарантирано ќе ви помогнат да го решите проблемот.

Пијте медова водаМедот има моќ да го спречи размножувањето на бактерии, па токму затоа делува како магичен лек за вашето грло. Во шолја во топла вода растворете две лажици мед и потоа испијте ја течноста.

Гаргара со солена вода

Солта ја извлекува водата од клетките со што ефикасно го намалува отокот и воспалението на грлото. Повторно во шолја топла вода ставете една лажица сол и потоа со оваа течност на секој час правете гаргара на грлото.

Пијте зелен чајЕдна студија од 2007-ма година покажува дека земањето зелен чај за време на воспалено грло го подобрува имунолошкиот систем. Ефектот на топол зелен чај врз вашето грло е како лекувачки гел ставен врз воспалено место. Затоа кога ве боли грло во текот на денот пијте што повеќе зелен чај засладен со мед.

Обидете се со оцет од јаболко

Многумина велат дека оцетот од јаболко прави вистински чуда за нивното грло. Помешајте една лажица оцет од јаболко во топла вода и со оваа течност правете гаргара.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оглас: Барам убава, паметна, шармантна девојка со автомобил. Пожелна слика од автомобилот.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2020 година започна законската обврска за задолжително поседување на...
Верски календар
На денешен ден
1459.- Роден е холандскиот свештеник Адријан...
1810.- Роден е италијанскиот свештеник Винченцо...
1817.- Роден е унгарскиот писател Јанош Арањ,...
1824.- Во Литомишл е роден Беджик Сметана, чешки...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби