Во бременоста не е препорачливо повеќе од два филџана кафе на ден

За време на бременоста, треба да се обрне внимание на повеќе работи, но особено на она што го внесувате во телото. Ова првенствено се однесува на кофеинот. Тој вообичаено се наоѓа во црниот или зелен чај, во кафето, газираните и некои енергетски пијалаци, чоколадото…Kофеинот го зголемува крвниот притисок и отчукувањата на срцето, како и количината на урина што ја произведува телото. Може да предизвика и нервоза, проблеми со варењето или со спиењето. Кофеинот во бременоста минува и низ плацентата до бебето.

Затоа, стручњаците советуваат бремените жени да не консумираат повеќе од 200 милиграми кофеин дневно. Зголемувањето на таа количина, според истражувањата може да предизвика спонтан абортус, предвремено породување или губење на тежината кај новороденчето.

Важно е да се нагласи дека 200 милиграми кофеин се содржани во две шолји кафе.

Количината кофеин во една филџан чај зависи од тоа колку е силно кафето (но и колку е голем тој филџан. Сепак, стручните лица ги препорачуваат другите, билни чаеви.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби