Излечете ги болните синуси со рен

Kоренот од билката рен ќе ви ги излечи воспалените синуси на многу едноставен начин, кој се прави во домашни услови, преку инхалација и облоги.Во народната медицина, ренот е одамна познат како лековита билка. Заради својот остар и лут вкус, но и етеричните масла кои ги содржи, ренот е многу баран корен. Негова главна состојка е гликозин синигринот, благодарение на која ренот се третира како лековито средство.

Дознајте и применете неколку проверени рецепти како ренот ги лечи синусите.

Инхалација за воспалени синуси

На загреана рингла покриена со алуминиумска фолија, ставете малку рендан рен. Покријте се преку глава со крпа и 5-10 минути вдишувајте го испарувањето, непосредно пред спиење.

Пецкањето кое ќе го почувствувате во носот пред да си легнете во кревет е знак на позитивното дејство на ренот.

Доколку веќе подолго време ве мачат синусите и не можете да спиете, а секретот од носот никако да престане, еве ви уште еден проверено добар рецепт.

Потребни состојки:

-стаклено шише или тегла од половина литар

-изрендан рен речиси до врвот на шишето

-вински оцет

Шишето со ренот дополнете го со винскиот оцет, затворете го да не ветрее и држете го така на собна температура 10-тина дена. Кога и да се сетите, протресете го шишето. Најрано после 7 дена, отворете го шишето и вдишувајте околу 5 минути. Трудете се да дишете длабоко. Потоа затворете го шишето и повторувајте ја постапката на секој час.

Навечер истурете малку од течноста на памучна ткаенина, држете ја барем 15-тина минути на челото и тилот. Идеално би било доколку можете да преноќите со облогите. Постапката повторувајте ја 5 до 7 дена најмногу.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби