Зошто во средните години таложиме вишок килограми?

Таложењето килограми во средовечноста им е познато на многумина, но заедничкиот изговор е – забавување на метаболизмот. Но, според новите истражувања, големиот стомак во средната возраст најверојатно се должи на животниот стил, навиките за вежбање и начинот на исхрана.Меѓународен тим истражувачи, предводен од Универзитетот Дјук во Дурам, Северна Каролина, САД, ја анализираше брзината на метаболизмот на една личност во текот на нејзиниот живот. Податоците покажаа дека кога ќе се роди бебе, тоа користи иста количина енергија како и возрасен имајќи ја предвид разликата во големината и масата на телото, пропорционално. Меѓутоа, метаболизмот речиси веднаш станува за 50 отсто побрз кога детето ќе наполни една година.

– Нешто се случува во клетките на бебето што го прави поактивно, а ние сѐ уште не знаеме какви се тие процеси, рече Херман Понцер, еден од авторите на трудот и вонреден професор по еволутивна антропологија на Универзитетот Дјук.

Ова интензивно темпо продолжува сѐ додека детето не наполни две години, но потоа забавува за околу три отсто годишно. Постепениот пад продолжува до зрелоста и се стабилизира на околу 20 години.

Потоа, меѓу 20-тата и 60-тата година, метаболизмот останува стабилен. Спротивно на она што многу луѓе го мислат – метаболизмот не забавува така „одеднаш“ во 30-тите до 50-тите години од животот. Според новите наоди, брзината на метаболизмот опаѓа дури околу 60-та година.

Во испитувањата учествувале повеќе од 6.600 луѓе од 29 земји, со возраст од една недела до 95 години. Учесниците пиеле специјална вода која се состоела од „тешки“ изотопи на водород и кислород што може да се следат за да се види колку брзо се исфрлаат од телото. Ова им овозможува на научниците прецизно да ја проценат метаболичката брзина на една личност земајќи ја предвид енергијата потрошена од сите телесни процеси, од дишење и варење на храната до вежбање и шетање куче.

Оваа техника е испробана и проверена, а децениските податоци од различни институции се собрани за трудот, исто така.

– Сѐ ова укажува дека метаболизмот на ткивата и работата на клетките се менуваат во текот на животот, на начини што досега не сме ги процениле целосно, нагласи д-р Понцер.

Д-р Тимоти Роудс, од одделот за медицина при Универзитетот Висконсин-Медисон, не бил вклучен во истражувањата, но напиша осврт на новите наоди, со д-р Розалин Андерсон од истиот универзитет.

-Се смета дека падот по 60-годишна возраст ја одразува промената на метаболизмот специфичен за ткивата, т.е. енергијата потрошена за одржување, пишуваат тие.

– Не може да биде случајно што зголемувањето на инциденцата на незаразните болести и нарушувања се појавува во истата временска рамка.

Незаразните болести се состојби што не можат да се пренесат од едно на друго лице, како што се мозочни удари, срцеви заболувања, дијабетес и деменција. Тие стануваат почести со возраста и сочинуваат околу 70 насто од сите смртни случаи, според Светската здравствена организација.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби