Слабејте и додека сте на работа

Ако работата ви одзема премногу време и не стигнувате редовно да вежбате, тоа не значи дека не можете да ја одржувате тежината под контрола.

Неколку вежби кои се многу погодни за изведување во канцеларијата можат да ви помогнат да трошите калории.

1.Кревајте ги колената

Калориите можете да ги трошите дури и кога седите цел ден. Подигнувањето на нозете неколку сантиметри над подот, свиткани во колената, одлично ги затегнува абдоминалните мускули. Мошне суптилна, но ефективна вежба.

2.Стегајте ги стомачните

Стомачните мускули можете да ги тренирате додека седите и додека стоите, а најдобро од сè е што никој нема да знае „тренирате“. Стегајте ги стомачните во интервали од по неколку секунди.

3.Движете се додека телефонирате

Следниот пат кога некој ќе ви заѕвони на мобилен, станете и шетајте додека разговарате. На тој начин дополнително ќе согорите по некоја калорија плус. Доколку онаму каде што работите има скали, движете се по нив.

4. Џвакајте мастика

Додека седите пред компјутерот, ништо не ве чини да џвакате мастика. Покрај тоа што ги штити забите, ги активира мускулите на вилицата, мастиката ве спречува да посегнете по грицките, а според некои истражувања, ја подобрува и концентрацијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби