Намалете го високиот крвен притисок со помош на природни намирници

За да го избегнувате покачувањето на крвниот притисок, треба да консумирате храна со низок процент на сол. Нутриционистите предупредуваат дека против високиот притисок треба да се борите со три моќни минерали: калциум, магнезиум и калиум. Токму следните природни намирници ќе ви помогнат во таа борба:

ГравВо гравот се наоѓа значајна количина на калциум, магнезиум и калиум, кои делуваат врз високиот крвен притисок. Гравот може да го јадете варен, да го додавате во супите, во салатите или да го правите како пире.

Обичен јогурт

Овој млечен производ е одличен извор на калциум и други минерали кои позитивно делуваат врз нашето здравје. Започнувајте го денот со јогурт, но искористете го и за припрема на салати и житарици.

КивиОсвен што се полни со витамин С, кивите ќе ви помогнат при намалување на крвниот притисок. Најдобро е да ги консумирате свежи во овошни салати.

Банани

Со една средно голема банана ќе задоволите 12% од дневните потреби за калиум. Ова егзотично овошје е одличен сојузник во борбата против стрес.

Кељ

Овој лиснат зеленчук го нарекуваат суперхрана, бидејќи има многу повредни антиоксиданси, а истовремено многу малку калории. Младиот кељ најдобро е да го консумирате во салата.

Брокула

Сто грама брокула зготвена на пареа ќе ви овозможи 6% калциум, 8% магнезиум и 14% калиум за еден ден. Овој зеленчук е преполн со антиоксиданси кои се добри за здравјето, па мора редовно да го вметнувате во менито.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби