Што откриваат соништата за нивото на вашата анксиозност?

Ново истражување сугерира дека содржината на соништата на луѓето со анксиозни нарушувања може значително да се разликува од онаа на здравите поединци, идентификувајќи 3 теми кои се почести во соништата на пациентите со анксиозност.Тие вклучуваат сонување за поранешен љубовен интерес, емоционално поинтензивни соништа и поголема распространетост на слики со голема брзина.

Студијата на истражувачите од Универзитетот во Дизелдорф, објавена во списанието ,,Dreaming“, има за цел да ги истражи специфичните карактеристики што се манифестираат во соништата на луѓе дијагностицирани со клинички анксиозни нарушувања и да ги спореди со соништата на здрави лица.

Две групи на сонувачи, 38 луѓе со нарушувања и 38 здрави луѓе, биле следени со помош на дневници за соништа, прашалници и анализа на соништата еден на еден, а потоа биле споредувани.

Истражувачите заклучиле дека има значајна разлика во однос на содржината на соништата и се покажало дека неколку теми се позастапени кај оние со анксиозни нарушувања.

Тие вклучуваат бркање, физички напад, страв, смрт на најблиски и несреќи.

Тие, исто така, вклучуваа повеќе ликови, локации, патувања и вербални комуникации отколку соништата на здравите луѓе.

Покрај одредени повторливи теми во соништата на пациентите со анксиозност, имало и 3 распространети дефинирачки карактеристики.

Тие вклучувале сонување за поранешен љубовен интерес, вклучувајќи ги и поранешните партнери. Друга карактеристика е тоа што соништата на луѓето со анксиозни нарушувања имаат тенденција да се карактеризираат со голема моќност и брзина, на пример, возила кои брзо се движат. Третата карактеристика е севкупниот субјективен интензитет на сонот, за кој истражувачите открија дека е поголем кај пациентите со анксиозност.

Кога станува збор за емоциите во сон, пациентите со анксиозност доживеале повеќе негативни чувства, вклучувајќи гнев, страв, страв и тага, а помалку позитивни, како среќа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби