Луѓето кои живеат на приземје почесто заболуваат од белодробни болести

Познато е дека, меѓу другото и катот влијае на цената на станот. Се чини, сепак, висината на којашто се наоѓа домот, влијае и на човековото здравје, според ново, обемно истражување на Универзитетот на Берн, во Швајцарија.Имено, научниците истражувале 142.590 смртни случаи во земјата (опфаќајќи луѓе кои живееле во високи згради) меѓу 2000-та и 2008-ма година. Со тоа, откриено е дека луѓето кои живеат на приземје имаат дури 40 отсто поголеми шанси да заболат од белодробни заболувања, отколку оние кои живеат на осмиот кат или погоре. Истражувачите веруваат дека клучни фактори се поголемото загадување на воздухот и бучавата на долните катови.

Исто така, луѓето кои живеат на катови пониски од осмиот, имаат 35 отсто поголем ризик од срцеви заболувања. Во просек, луѓето кои живеат на приземје или на катови под осмиот, имаат и 22 отсто поголема можност да починат порано од луѓето кои живеат на повисоки катови.

Меѓутоа и живеењето на повисок кат има свои опасности. Друго истражување од Шпанија посочува дека луѓето кои живеат „поблиску до облаците“, на пример имаат поголема веројатност да добијат алергија на полен, отколку оние кои живеат на село. Имено, во градот летно време поленот се издигнува во воздухот со зголемувањето на дневната температура, а кога навечер ќе почне да се лади, поленот повторно се спушта и преку отворените прозорци, прво влегува во повисоките катови. Тоа ги прави луѓето таму поподложни и поранливи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби