Раните симптоми на висок холестерол најчесто се јавуваат ноќе

Зголемениот холестерол е еден од најважните фактори за развој на болести на срцето и крвните садови. Некои симптоми може да се појават во многу рана фаза, откако маснотиите ќе почнат да се акумулираат во артериите. Според лекарите, првите знаци на оваа состојба најчесто се јавуваат ноќе.Избегнувањето третмани против високото ниво холестерол е една од главните причини за насобирањето наслаги во артериите. Тоа е знак за намалување на протокот на крв.

Д-р Адам Стејтен вели дека тогаш мускулите и ткивата во телото немаат доволно добро снабдување со крв, што може да резултира со состојба позната како периферна артериска болест.

- Тоа е истиот процес што води до срцев удар или мозочен удар, но со оваа состојба примарно се засегнати артериите на нозете, а нешто поретко и рацете, додава д-р Стејтен.

Според Клиниката во Кливленд, првите знаци на висок холестерол кај периферната артериска болест се најчесто болка, грчеви и непријатност во нозете. Најчесто се јавуваат ноќе, нарушувајќи го сонот на човекот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Зошто плавуша кога се фарба првпат става повеќе хидроген?
- За вториот пат да стави помалку!!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1154.- Николас Брекспир, е првиот и единствен...
1547. - Во Севилја умре Херман Кортес, шпански...
1567. - Во Кремона е роден Клаудио Монтеверди,...
1642. - Умре Арман Жан ди Плеси Ришелје,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби