Пет начини како да го зајакнете имунитетот во зима

Ова е сезона кога настинките и грипот се најзастапени. За да ги држите подалеку овие непожелни гости, зајакнувањето на вашиот имунолошки систем станува главен приоритет.1. Практикувајте исхрана богата со хранливи материи

Вашиот имунолошки систем најдобро функционира кога има урамнотежена исхрана богата со витамини и минерали. Вклучете разновидни овошја и зеленчук во вашите оброци за да се осигурате дека добивате доволно залихи на хранливи материи за зајакнување на имунитетот како витамин Ц, кој можете да го најдете во киви, брокули, портокали и витамин Е, присутен во јаткастите плодови и семките.

2.Дајте приоритет на физичката активност

Редовното вежбање е многу повеќе од одржување на тежината. Тоа е исто така клучно за одржување на вашиот имунолошки систем во борбена форма. Умерените активности како пешачење, јога или возење велосипед можат да го зајакнат протокот на крв и да го поддржат производството на бели крвни зрнца, кои се неопходни за борба против болестите во вашето тело. Стремете се кон најмалку 30 минути вежбање секој ден за да го одржите вашиот имунолошки систем во најдобра форма.

3.Спијте

Никогаш не ја потценувајте моќта на добар ноќен одмор. Спиењето е време кога вашето тело се обновува, а тоа го вклучува и вашиот имунолошки систем. Возрасните треба да се стремат кон7 до осум 8 квалитетен сон.

4.Останете хидрирани

Водата е од суштинско значење за животот, а нејзината улога во функцијата на имунолошкиот систем не е исклучок. Хидратацијата помага во исфрлањето на токсините од телото.

5.Држете го стресот под контрола

Хроничниот стрес може да го потисне вашиот имунолошки одговор, што ве прави поподложни на болести. Одржувањето на ниско ниво на стрес не само што корисно за вашето ментално здравје, туку помага и во одржување на буден имунолошки систем подготвен да се брани од опасностите по вашето здравје.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби