Лекарите препорачуваат: Не повеќе од 0,5 литри пиво на ден

Според анализа на неколку научни трудови со фокус на пивото, ниту една количина на алкохол, колку и да е мала, не е сосем безопасна, објави порталот „Феникс“.Германскиот центар за зависности препорачувајќи ограничување на дневниот внос, нагласува: Не пијте алкохол најмалку два дена во неделата. Поконкретно, препораката за жените гласи: Не повеќе од 12 грама алкохол дневно или околу 60 грама алкохол неделно. За мажи: Не повеќе од 24 грама алкохол дневно или околу 120 грама алкохол неделно - со два дена без алкохол. Тоа значи, да не се пие повеќе од 500 милилитри пиво дневно.

Пиењето пиво може да има и добри здравствени последици. Високата содржина на хмељ, на пр., помага во намалувањето на воспаленија во централниот нервен систем, според истражување од 2019 година.

Од не така полезните последици, пак, се наведува оти пивото врши притисок врз бубрезите на неколку начини. Тука спаѓа и опасноста од висок крвен притисок поради редовно консумирање алкохол, а според Националната фондација за бубрег на САД, тоа може да предизвика бубрежни болести.

Натаму, пиењето пиво секој ден дебелее. Мало пиво (0,33 л) во просек значи внос на околу 150 калории. Покрај тоа, според науката, алкохолот го стимулира гладот и апетитот.

Според истражување од 15 јуни 2022 година, пивото, од друга страна влијае благотворно на цревната флора. Истражувањето, објавено во „Журналот“ за земјоделска и прехранбена хемија, е спроведено во четири седмици, на 19 здрави мажи. Испитаниците биле поделени во две групи и секој ден требало да пијат по едно пиво (325 милилитри). Заклучокот вели: Умереното пиење пиво може да ја зголеми разновидноста на цревните бактерии, а тоа значи поздрави црева.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби