5 намирници за зголемување на плодноста

Клучен фактор за здрав репродуктивен систем е одржување на рамнотежа на хормоните. Иако постојат многу работи кои влијаат на можноста да станете родители, здравиот начин на живот и правилна исхрана сигурно се едни од поважните.

АвокадоОва овошје содржи незаситени масти кои може да ја зголемат плодноста. Имено, едно истражување покажало дека жените, чија исхрана е богата со овие масти, а кои биле вклучени во програма за вонтелесно оплодување, имале тројно поголем успех во обидите да останат бремени.

Семки од сончогледПрепуштете му се на уживањето на овие грицки барем три пати во текот на неделата. Тие се богати со цинк и помагаат во одржување на рамнотежа на репродуктивните хормони, а влијае позитивно и на квалитетот на јајце клетките.

ЦиметОвој ароматичен зачин го намалува нивото на инсулин и ги зголемува шансите за зачнување во плодните денови.

ЈајцаМеко сварените јајца се одличен избор, но избегнувајте ги во вид на кајгана. Жолчката која не е тврда содржи повеќе витамин Д и Б6, кои се заслужни за зголемено лачење на прогестеронот, хормон кој игра важна улога во зачнувањето.

ХељдаСемето на хељдата е богато со материи кои го намалуваат нивото на инсулин и тестостерон кај жените, а со самото тоа ја зголемуваат можноста за зачнување за време на овулацијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби