Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Белград, 9 февруари 2016 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Дачиќ, на заедничката прес-конференција со шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц нагласи дека мигрантите не можат да бидат стационирани во Србија.

- Важно е државите меѓусебно да се информираат во врска со мигрантите и да нема изненадувања, туку да постои предвидлива политика, истакна тој.Австрискиот министер потенцираше дека неговата земја не може неограничено да прима бегалци, пренесува Танјуг. Курц оцени дека горната граница за прием на бегалци во Австрија оваа година е 37.500.

- Ако поставиме јасни граници за прифаќање долж западнобалканската рута ќе се создаде нова ситуација, а цел е да се запрат бегалците на грчко-македонската граница, истакна Курц, додавајќи дека одреден број австриски војници и полицајци ќе бидат распоредени на грчко-македонската граница.

Тој смета дека бегалците помалку ќе се одлучуваат на пат кога ќе видат дека политиката на отворен повик се променила. - Од исклучително значење е да го смениме пристапот, смета Курц.

На прашањето дали постои договор за мигрантите со возови да се превезуваат без запирање од Атина до Берлин, Курц вели дека таков план дефинитивно нема да има и оти Австрија не е подготвена такво нешто да поддржи.

- Ние размислување спротивно, да ги запреме на грчко-македонската граница. Побрз транспорт до австриската граница нема да биде решение, истакна шефот на австриската дипломатија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...