Турскиот народ треба да го зачува мирот во однос на настаните во земјата

Анкара, 24 јули 2016 (МИА) - Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата.

Неговиот говор директно беше пренесуван на телевизијата „Ал Арабија“, пренесе ТАСС.

Ердоган кажа дека бројот на уапсени воени и цивилни лица по обидот за преврат во Турција изнесува 13.156, а меѓу нив 126 се генерали.

Турскиот претседател даде збор дека ќе ги исчисти сите државни структури од приврзаниците на исламистот Фетула Ѓулен, кого властите ги посочија како одговорниот за организирање на метежот.

-Земјата се спаси од болеста и оди кон заздравување. Турската економија ја задржа својата стабилност  и се развива. Не очекува спроведување на многу нови и важни проекти, рече Ердоган во директноот обраќање до нацијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...