Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

Истанбул, 7 јуни 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа дека изолирањето на Катар, вклучително и наложувањето на санкциите, нема да ги реши проблемите, и увери дека Анкара ќе направи се што е можно за прекинување на кризата, јави ТАСС.

Во понеделникот осум држави - Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Египет и Јемен, и привремено Владата на Либија, Малдивите и Маврициус ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи го дека поддржува исламски екстремисти и шиитски Иран.

Неколку земји соопштија дека преземале и други мерки, вклучително и прекинувањето на транспортните врски, економските и финансиските односи, и прекинување на банкарските операции.

- Изолирањето на Катар нема да реши никакви проблеми, нагласи Ердоган.

- Ние правиме се што е во наша моќ за решавањето на кризата, истакна турскиот претседател.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...