За подметнат пожар во Албанија следува казна затвор до 20 години

Тирана, 8 август 2017 (МИА) - Додека состојбата со пожарите во Албанија понатаму е алармантна, официјаланите служби излегоа со заклучок дека повеќето од нив се намерно предизвикани, јави дописникот на МИА.
Во текот на месец јули и изминатиот период од август, во Албанија се уапсени 20 лица поради предизвикување пожар, на кои веќе им е изречена мерка притвор, додека шест лица ќе се бранат од слобода.
Кривичниот законик на Албанија за намерно предизвикување пожар предвидува казна затвор во траење до 20 години, што зависи од предивиканата матерјална штета и други несакани последици.
За подметнување пожар предвдената затворска казна е од пет до осум години. Доколку пожарот предзвика тешки последици по имот, здравјето или животот на луѓето или предизвика големи штети на животната средина или заштитените зони, казната е од 10 до 20 години.
За пожар предизвикан од невнимание, предвидената затворска казна е од три до осум годни.
Инаку, на територијата на Албанија, според последните информации, активни се 15 пожари. Во нивното гаснење се вклучени 98 пожарникари, 140 припадници на албанската Армија, вработени во јавни претпријатија и доброволци, како и авиони за гаснење пожари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...