Павлопулос: Соработка за зацврствување на мирот и безбедноста на Балканот

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос во интервју  за Политика вели дека сака продолжување на соработката за зацврствување на мирот, безбедноста и на доследно спроведување на меѓународното право на Балканот.
Тој испрати порака до соседите дека пријателството и добрососедските односи зависат само од искреното исполнување на обврските.

- Кога станува збор за Македонија јасно е дека се додека таа инсистира на користење на името кое 'освен што е предизвикувачко фалсификување на историјата, повлекува со себе и иредентизам', сама ја поткопува својата европска перспектива, нагласува Павлопулос.
Слична е и пораката од Грција до Албанија.

– Кога се прават дела спротивни на европските правила, како што е неодамнешното сурово кршење на основните човекови права и особено правата на имот,  нашиот сосед ја поткопува својата европска перспектива, нагласи Павлопулос.
Весникот додава дека тоа се однесува за уривање куќи на припадници на грчко малцинство.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си била некоја жена и отишла на гинеколог и му вика да ја напраи девица до вечер зошо мажот не знаел дека не е невина. Ја легнува овој на стол и работи.
Утредента доага оваа и му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...