Брнабиќ: Подготвуваме писмо за ЕК во врска со Каталонија и Косово

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека претседателот Александар Вучиќ и Владата подготвуваат писмо за Европската комисија, во кое ќе постават повеќе прашања во врска со ставот на Комисијата дека случаите на Каталонија и на Косово не можат да се споредат.

Брнабиќ по итните консултации во претседателството на Србија изјави пред новинарите дека таа ќе го предаде писмото за време на нејзината посета на Брисел на 10 и 11 октомври.

Според неа, Србија е изненадена од ставот на ЕК и со тоа што го зборувал портпаролот на Комисијата.
Меѓу прашањата содржани во писмото, ќе биде и тоа „дали меѓународното право важи за ЕУ или постои некое друго меѓународно право кое важи за сите останати земји кои не се членки на Унијата“.

- Овде има толку многу нелогичности, неверојатни и нефер работи кон Србија и нејзините граѓани. Како Влада сакавме да реагираме бидејќи тоа е од големо значење, истакна српската премиерка.

Претседателот Вучиќ изјави дека ставот на ЕК дека референдумот за независност на Каталонија е нелегален, е најдобар пример за двојните стандарди и лицемерието на светската политика. Тој вчера ја повика премиерката Брнабиќ на итни консултации по соопштението на ЕК во кое се наведува дека случаите на Каталонија и на Косово не можат да се споредат.

Портпаролот на ЕК, Маргаритас Скињас изјави вчера дека Каталонија и Косово не се случаи за споредување. На прес-конференција во Брисел, одговарајќи на прашања околу референдумот за независност на Каталонија, Скињас истакна дека Шпанија е земја-членка на ЕУ.

- Кога станува збор за признавањето на Косово, тоа е многу специфичен контекст. Тоа е повеќе работа... на резолуциите на ОН и меѓународната заедница. Многу специфичен контекст, со специфични причини, нагласи Скињас.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...