Вучиќ му се заблагодари на Путин за испораката на ловци МиГ-29

Белград, 5 октомври 2017 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска му се заблагодари на рускиот претседател Владимир Путин за испораката на борбени летала од типот МиГ-29 и рече дека Србија нема да запре тука, туку ќе продолжи со набавката на оружје за нејзините граѓани да се чувствуваат безбедни.
- Ќе му се заблагодарам на Путин за помошта бидејќи оружјето го добивме со најдобрите можни услови. Ние ќе продолжиме да си ја засилуваме армијата. Не сакаме никакви конфликти, но сакаме да сме сигурни, да бидеме во состојбата да се заштитиме и одбраниме, изјави Вучиќ, најавувајќи дека во петок ќе има телефонски разговор со Путин.
Како што јави Танјуг, Србија подготвува единица од 10 ловци МиГ-29, за која Вучиќ вели дека ќе биде најсилна во регионот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се подготвуваат маж и жена да излезат некаде. Мажот е веќе нестрплив и не може повеќе да ја чека госпоѓата да се накинџури:
-Ајде бе, мајку му... Кога ќе бидеш веќе еднаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На 20.03.2018 година од 11:30 часот сообраќајот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во близина на с.Трница кој беше во прекин поради одрон на земја, е целосно нормализиран....
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на поезијата
- Ден на пролетта
1556.- Кентерберијскиот надбискуп Томас Кренмер...
1685.- Во Ајзенах е роден Јохан Себастијан Бах,...
1804.- Стапи на сила Наполеоновиот кодекс,...