Албанскиот парламент го усвои Законот за малцинства

Албанскиот Парламент по повеќечасовна расправа синоќа го усвои Законот за заштита на малцинствата.
Предлот-законот го подржаа 102 пратеника, 10 беа против и еден возржан.

Најгласен против текстот на законот беше пратеникот Вангел Дуле, од грчкото малцинство, кој смета дека законот не е во согласност со меѓународните конвенции.
- Се карактеризира со фобија и сеќавања на Студената војна. Мисијата на овој закон не е исполнета и со некои членови се враќаме назад, рече Дуле.

Со усвоениот закон, за разлика од првичната верзија, со која се признаваа осум национални малцинства Македонци, Власи, Грци, Египќани, Срби, Бошњаци, Црногорци и Роми, внесено е постоењето и на бугарско национално малциснтво.

Претседателот на македонското друштво „Илинден“,Никола Ѓурѓај во изјава за МИА рече дека е незадоволен од ваквиот однос на албанските власти.

- Албанските власти се свесни дека грешат, но потклекнаа пред заканите на Бугарија за ставање вето за започнување на преговорите за членство со ЕУ. Во Албанија, според сите пописи на населението, немало бугарско малцинство. Баравме од пратениците да не се прфаќа,зашто тоа не е во интерес само на македонското малцинствотуку исто така е национален интерес на Албанија да не го прифаќа имагинарното бугарско малцинство, бидејќи утре последиците ќе бидат многу сериозни за Албанија,бидејќи за се нешто ќе биде уценувана од Бугарија.Но ете се случи и тоа на што најмалку очекувавме.Ова е геноциц врз Македонците и деформација на историјата и на вистината пред очите на Европа, оценува Ѓурѓај.

И друштвото, но и единствената македонска партија, МАЕИ, остро реагираа и бараа да не се прзинава бугарско малцинство, зашто, како што истакнуваат, во Албанија единствено живеат Македонци а не Бугари.
Неодамна шефот на дипломатијата Дитмир Бушати го отфрли барањето за признавање бугарско малцнство во неговата земја, велејќи дека ова поглавје е завршено и оти поседувањето пасош на друга држава не значи и етнички идентитет.

- Многу Албанци имаат италјански пасоши. Тоа не значи дека Италија треба да бара свое национално малцинство во Албанија, рече Бушати.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Момчето: Ти си најубавата и најсимпатичната девојка која сум ја запознал.

Момата: Не сери! Само би ме е*ал!

Момчето: Ооооо!!! И паметна си.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1741.- На островот кој потоа го доби неговото...
1793.- Францускиот генерал Наполеон Бонапарта ја...
1842.- САД ја признаа независноста на Хаваи. Во...
1848.- Умре англиската писателка од ирско...