Европа е под притисок на тероризмот и мигрантите

 Европа е под притисок на терористичките напади и мигрантстка криза, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на собирот во Софија насловен „Заедно во безбедноста: Улогата на Бугарија во зедничката европска одбрана“.- Сакаме да создадеме мир на Балканот и мир во Европа. Новите поколенија заборавија како изгледа војната, додаде Борисов.

Според него, во држави кои се подготвени за војување, многу малку се води грижа за човечкиот живот.

- Од друга страна во Европа доколку загине и еден војник, го сметаме за трагедија. Ние сме најхумани и го цениме човечкиот живот, додаде Борисов.

Во обраќањето на истиот собир, бугарскиот претседател Румен Радев оцени дека Бугарија треба да покаже оти може да генерира потенцијали и реален придонес во заедничката европска одбрана.

Според Редев, и покрај напорите на ЕУ за зајакнување на сопствените одбранбени капацитети, на сите им е јасно дека евентуалните идни европски сили нема да можат да го заменат НАТО, туку само ќе бидат негово дополнување.

Цел на собирот е формирање на единствени национални ставови на Бугарија во врска со заедничката европска одбрана, која, како што оцени модераторот на форумот, поранешниот бугрски министер за надворешни работи Соломон Паси, претставува „огромен приоритет на Европа“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...