Тачи: Апсењето на Ѓуриќ орекестрирано од Србија

Апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, во понеделникот во Косовска Митровица, е оркестрирано од Србија, со цел да се создаде „комплицирана состојба“, изјави синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи.- Убеден сум дека она што се случи последните денови на северот (на Косово), беше оркестрирано од страна на државата Србија за да се создаде компликувана состојба и да се подготви сценарио планирано од Србија, нагласи Тачи.

Според него, српскиот претседател Александар Вучиќ „му наредил на Ѓуроќ да дојде во Косово“.
Кога станува збор за некои закани што дојдоа од Србија во врска со инцидентот во Косовска Миторвица, според Тачи, тие претставуваат само празни зборови.
- Ако тргне војската, ќе се врати како што се врати и возот. Заканите на Вучиќ не импресионираат никого, а најмалку мене, истакна Тачи.

Припадници на косовската полиција во понеделникот вечерта упаднаа за време на одржувањето на средба на локалните Срби во Косовска Митровица, при што беше приведен Ѓуриќ и беа повредени вкупно 32 лица, од кои пет потешко, а меѓу нив и косовскиот министер за земјоделство Ненад Рикало.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...